Suomen annettava apua Ukrainan sosiaaliseen asuntotuotantoon

Vasemmistoliiton kansanedustajat Mai Kivelä ja Pia Lohikoski ehdottavat, että Suomi auttaisi Ukrainaa kehittämään sosiaalista asuntotuotantoa. Kansanedustajat tekivät hallitukselle toimenpidealoitteen, jonka mukaan Suomi voisi tarjota Ukrainalle osaamista ja rahoitusta sosiaalisenasuntotuotannon rakenteiden edistämiseksi.

Venäjän hyökkäyssodan seurauksena Ukrainassa on yli neljä miljoonaa maan sisäistä pakolaista, jotka ovat menettäneet omaisuutensa ja työpaikkansa. Osalle ukrainalaisista perheistä tarjotaan taloudellista korvausta maan sisäisten pakolaisten majoittamisesta, mutta tämä ei riitä.

– Vuokrien markkinaehtoisuudesta on muodostunut ongelma. Etenkään työttömiksi jääneiden on hyvin vaikea löytää oma asunto voimakkaasti nousseiden vuokrien takia. Osa kotinsa menettäneistä majoittuu hyvin puutteellisissa olosuhteissa. Heitä pitäisi pystyä tukemaan enemmän, Lohikoski sanoo.

Ukrainalaiset kansalaisjärjestötoimijat ovat nostaneet Suomen sosiaalisen asuntotuotannon yhdeksi malliesimerkiksi. Ukrainassa on valmisteilla jonkinlainen vuokrasääntelyyn liittyvä lakihanke.

– Suomalainen asuntopoliittinen malli kiinnostaa. Sen sijaan, että Petteri Orpon oikeistohallitus purkaa Suomessa sosiaalisen asuntotuotannon rakenteita, meidän tulisi jakaa osaamistamme kansainvälisesti. Suomi ja suomalaiset kaupungit voisivat auttaa Ukrainaa ja ukrainalaisia hyvin konkreettisesti maan jälleenrakentamisessa, Kivelä sanoo.

Toivottavasti hallitus tarttuu ehdotukseen!

Jaa: